Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Cupa Pescarul Clujean

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Varsta : 36
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Cupa Pescarul Clujean   Mier Feb 29, 2012 11:11 am

Salutari! Caut partener pentru Cupa Pescarul Clujean, ce va avea loc pe Santejude Mic, in perioada 25-28 mai 2012. Postez si regulamentul. Daca e cineva interesat, il rog sa ma contacteze la 0746177588.
Data :25.05.2012 - 27.05.2012
Durata :48 ore
Echipe : 2 pescari
Taxa : 500 RON
Numar de echipe: 12 ( 2 sectoare)
Organizator: PESCAR CLUJEAN cu sprijinul clubului sportiv ALL4CARP
PREMII
locul 1-1200 lei+cupe
locul 2-900 lei+cupe
locul 3-600 lei+cupe
CMMC : cupe si premii din partea sponsorilor

Pentru intocmirea clasamentului final,se vor face 2 clasamente separate, pe fiecare sector, astfel :
-un clasament care va contabiliza MEDIA GREUTATII CELOR MAI MARI 2 PESTI PRINSI
-un clasament care va contabiliza CANTITATEA TOTALA DE PESTI PRINSI.

Clasamentele finale pe SECTOARE vor fi intocmite in functie de CUMULAREA CELOR 2 CLASAMENTE(adunarea punctelor obtinute).
Ex: locul 1 cantitate pe sector = 1 punct, locul 2 = 2 puncte….echipa cu media cea mai mare a celor 2 pesti dintr-un sector = 1 punct, a 2 a medie = 2 puncte…..
Daca o echipa ia locul 1 la cantitate si locul 3 la media pestilor, va obtine 4 puncte.La fel se procedeaza si in cazul celorlalte echipe.
Locul 1, 2 si 3 - General se vor acorda echipelor cu cel mai bun punctaj, indiferent de sectorul din care fac parte, in ordine descrescatoare a punctelor .
In caz de egalitate de puncte, va conta clasarea mai buna in clasamentul bazat pe cantitate..
Puncteaza crapul si amurul peste 1,00kg
REGULAMENT
1. Se pescuieste cu 3 lansete .cu un singur cirlig pe lanseta, cu monturi care permit eliberarea rapida a plumbului (eliminare).
2. Se pescuieste in banda de 8 m, cu distanta de aprox.25 m intre standuri .,
3. Se poate pescui cu orice, mai putin nada vie; se poate folosi pasta pe boiles , plumb , fir sau banda PVA (eliminare).Nu sunt permise momitoarele (feeder,arc) si saculeti solubili.
4. Toate activitatile ce tin de pescuit(nadit,pescuit,dril....)se vor efectua doar in stand fara a deranja vecinii (avertisment).
5. Nadirea este permisa doar cu cobra 24 h din 24 h.Este interzis orice alt mod de nadirea...
6. Sonarul si barcutele de nadit sint interzise(eliminare).
7.Iluminatul in cort este permis cu orice fel de sursa mai putin focul,la scoaterea pestelui doar lanterna de cap(avertisment).
8. Echipele sint obligate sa aiba saltea de receptie,spray antiseptic,minciog cu deschidere mare(>1m), 7 saci de pastrare.
9. Concurentii sint obligati sa nu prezinte la cintar pesti raniti sau morti(la primul depunctare 20 kg.al doilea eliminare).
10. Concurentii sint obligati sa manevreze pestii cu grija pe mal(avertisment).
11. Vizitatorii au voie pe lac intre orele 8,00 si 20,00 .
12. Concurentii au voie sa intre in apa pina la genunchi ptr a scoate pestele sau ptr a pune sacii in apa (avertisment).
13. Daca se constata ca o echipa ajuta alta echipa cu peste pentru avantajare in clasament ,cele doua echipe vor fi eliminate(ELIMINARE).
14. .Pana la ora oficiala de start a concursului, pescarii nu au voie sa nadeasca sau sa lanseze nimic in apa(AVERTISMENT).
15Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari huliganice(AVERTISMENT).
16. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate.

ARBITRAJ

1.Se fac 2 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 8.00, si seara incepand cu ora 18.
2.La aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participle
Exceptie face cazul cand un concurent a prins mai mult de 7 crapi, o captura mai mare de 10 kg. Atunci se pot face si cantariri intre cantarele oficiale. Noaptea nu se fac cantariri decat in cazuri speciale, care nu suporta amanare.
3.In cazul capturarii amurilor , concurentii pot cere arbitrilor cantar suplimentar, iar acestia vor cantari daca considera ca este cazul.
4.Chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
5.Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala este arbitrul sef.
6.Contestatiile pot fi aduse la cunostiinta arbitrului principal DOAR in scris si in cel mult 1 ora de la consumarea faptei, asta in cazul in care arbitrul nu se autosesizeaza.. Orice contestatie ulterioara nu va mai fi luata in seama. La o contestatie scrisa se depune o garantie de 100 RON. In cazul in care contestatia se dovedeste indreptatita, echipa primeste garantia inapoi.

Toti concurentii vor primii medalii si diplome de participare.
NOTA : Premiile sunt valabile in cazul participarii a 12 echipe, in caz contrar acestea se vor diminua sau se va proceda la anularea acestuia.

Intilnirea pe balta in data de 25.05.2012 ora 8,00 .Urmeaza tragerea la sorti a ordinii de tragere a standurilor si tragerea la sorti a standurilor pana la ora 9,30 dupa care echipele se vor deplasa la standuri si se vor pregati de concurs pana la ora 11,00
Ora 11,00: START concurs
Duminica 27-05-2012 ora 11,00 STOP concurs ; daca un concurent este in dril are 15 min la dispozitie sa finalizeze drilul
Ora 13,00: Festivitate de premiere

SPONSORI: Unique Baits , Dudi Bait
PARTENERI MEDIA: "PescarClujean.ro" , "Banatu.eu" "Gherla Info"
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Sam Mar 03, 2012 10:16 am

interesant,esti deja inscris sau inca mai astepti?
sper ca nu am vreo nunatain perioada aia, in principiu cred ca m-as baga......te anunt in curand Laughing
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Dum Mar 04, 2012 10:33 am

Sunt inscris, am platit si avansul. M-as duce cu cineva cu o oarecare experienta pe balta asta, sau sunt binevenite si sfaturile celor care au mai pescuit la Santejude.
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Dum Mar 04, 2012 12:15 pm

am nunta, sorry plus ca nu am pescuit pe santejude inca dar anul asta sigur fac o partida
spor
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Joi Mai 03, 2012 12:38 am

Dupa cum stiti (sau poate nu) Lacul lui Tibi de la Santejude are mari probleme cu mortalitatea pestilor (80% din exemplare au murit) asa ca, organizatorii concursului s-au miscat repede si au mutat concursul la Cetariu (jud. Bihor), o balta foarte buna, cu exemplare mari si o densitate buna de peste. Caut un al treilea partener pentru concurs. Perioada de desfasurare e aceeasi (25-27 mai 2012) se pescuieste cu 4 lansete/echipa. Taxa pentru echipa de 3 este 600 lei (deci 200lei/persoana). Cine ar fi interesat, il rog sa ma contacteze la 0746177688 pentru detalii.
Eu zic ca merita chiar daca participam doar pentru pescuitul in sine (ar veni 100 lei/24h in care e inclusa si o masa festiva la terminarea concursului)
Sus In jos
marian

Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Joi Mai 03, 2012 7:09 am

kosashu a scris:
Dupa cum stiti (sau poate nu) Lacul lui Tibi de la Santejude are mari probleme cu mortalitatea pestilor (80% din exemplare au murit) asa ca, organizatorii concursului s-au miscat repede si au mutat concursul la Cetariu (jud. Bihor), o balta foarte buna, cu exemplare mari si o densitate buna de peste. Caut un al treilea partener pentru concurs. Perioada de desfasurare e aceeasi (25-27 mai 2012) se pescuieste cu 4 lansete/echipa. Taxa pentru echipa de 3 este 600 lei (deci 200lei/persoana). Cine ar fi interesat, il rog sa ma contacteze la 0746177688 pentru detalii.
Eu zic ca merita chiar daca participam doar pentru pescuitul in sine (ar veni 100 lei/24h in care e inclusa si o masa festiva la terminarea concursului)

80%? eu stiu ca e praf si pulbere pe acolo....lacul nu mai are apa....au fost salvati 4 ciortani......
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Joi Mai 03, 2012 8:47 am

marian a scris:
kosashu a scris:

80%? eu stiu ca e praf si pulbere pe acolo....lacul nu mai are apa....au fost salvati 4 ciortani......
Mariane, nu e chiar asa, au fost salvati cativa crapi, putini ce-i drept... Lacul e jos pentru ca au salvat ce s-a putut si acum se va lucra la decolmatarea lacului pentru a preintampina pe viitor dezastre cum a fost asta de acu doua saptamani. Probabil vor mai reduce si din suprafata stufului, care a generat aceasta problema. Oricum, anul asta si probabil si anul viitor, lacul e compromis si probabil nici nu va fi deschis pescuitului.
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Joi Mai 03, 2012 8:48 am

Anyway, doritori pentru concursul de pe Cetariu?????
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cupa Pescarul Clujean   Astazi la 6:39 am

Sus In jos

Cupa Pescarul Clujean

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Locuri si competitii de pescuit la crap :: Competitii de pescuit la crap-

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro