Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Balta Hanul Pescarilor Garofita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
hanulpescarilor

Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/04/2012

MesajSubiect: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Lun Apr 30, 2012 1:27 am

Hanul Pescarilor se afla la doar 3 km de iesirea din Targu Mures, in comuna Sancraiu de Mures.

Accesul se realizeaza din Strada Principala din localitatea Sancraiu de Mures spre Raul Mures la doar 2 3 minute de mers cu masina. Puteti vedea aici o harta si cum puteti ajunge www.hanulpescarilor.com/localizare/

Hanul Pescarilor contine 2 balti de pescuit pe o intindere de 2 ha populate masiv anual cu Crap, Caras si Amur. Astfel exista exemplare frumoase de crap si amur ( In 2011 s-au prins mai multe bucati in jur de 10kg) care asteapta sa fie prinse de pescari.

Regulamentul presupune o taxa de pescuit (40 Ron) care include 3 undite/lansete cu posibilitatea de a achita o taxa de 5 ron pentru altele in plus.

Cantitatea de peste care poate fi retinuta este nelimitata.

Anul acesta s-au prins exemplare saptamanal de crap si amur in jur de 4 kg. Au fost prinsi la viermisori si rama groasa.
Urmatoarea populare sa speram ca pe la jumatatea lunii.

Alte informatii www.hanulpescarilor.com

Facilitati:

Parcare, Wc, Cosuri de Gunoi, Bar, Restaurant, loc de gratar
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Mar Mai 01, 2012 8:05 am

Ok fecior,spune-ne si noua,o taxa de catch and release exista?Multi dintre noi suntem altfel de pescari.................poate ar fi un business mai profitabil si pentru voi.
Sus In jos
marian

Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Mar Mai 01, 2012 1:26 pm

tare sunt curios daca marcel o sa bage si asa o taxa......cred ca frica de furt o sa fie prea mare....oricum e prima data cand aud de pescuit nocturn.......
Sus In jos
Piciu

Reputatie : 6
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Mar Mai 01, 2012 2:17 pm

marian a scris:
tare sunt curios daca marcel o sa bage si asa o taxa......cred ca frica de furt o sa fie prea mare....oricum e prima data cand aud de pescuit nocturn.......

cu o simpla perchezitie atat in masina cat si in scule se poate rezolva foarte usor problema furtului Very Happy
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Mier Mai 02, 2012 10:44 am

Rolling Eyes
Sus In jos
hanulpescarilor

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Mier Mai 02, 2012 11:27 pm

Respect pescarii care pescuiesc C&R si o astfel de mentalitate ar trebui sa aibe toti. Deocamdata nu avem o taxa C&R.
Sus In jos
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Varsta : 36
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 03, 2012 12:50 am

hanulpescarilor a scris:
Respect pescarii care pescuiesc C&R si o astfel de mentalitate ar trebui sa aibe toti. Deocamdata nu avem o taxa C&R.
Asa cum cred ca ti-am mai zis si pe Facebook, balta nu are viitor atat timp cat cantitatea care se poate retine este nelimitata! E laudabila intentia voastra, dar din pacate pe termen mediu si lung, nu are sorti de izbanda, decat poate, pentru proprietar care va face niste bani repede si fara batai de cap Sad. Tocmai din cauza ca se merge pe sloganul "tot la straita" nu merg sa pescuiesc pe balta asta, caci ma doare sufletul sa vad cum duc "baietii" la bagat in matz orice ciortan, de la 400g la cel mai mare.... PACAT!
Sus In jos
cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 03, 2012 4:07 am

hanulpescarilor a scris:

noi incercam sa formam o comunitate de pescari C&R si tu vrei sa ne convertesti in traistari ?
pai daca respecti pescarii de C&R atunci pune o taxa si pentru noi Smile
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 03, 2012 4:57 am

Cosmine tata,te asteptai la un alt raspuns?Asta e..........intr-un fel eu chiar il inteleg pe om.Mentalitatea asta cu bagatul la straita are sa dispare la noi doar dupa ce vom reusi sa ii invatam pe tineri ce inseamna pescuitul sportiv.Doar atunci cand pescarii vor invata ca pestele e o fiinta nu un obiect,era de inteles acu sute sau mii de ani ca omul nu era catch and release(ca doar traia din ce prindea,vana sau culegea),e de inteles si in prezent ca merge un peste fript asa din cand in cand,dar sa prinzi 10-15 bucati si sa-i iei pe toti acasa............
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 03, 2012 7:48 am

Vali_ms a scris:
Cosmine tata,te asteptai la un alt raspuns?Asta e..........intr-un fel eu chiar il inteleg pe om.Mentalitatea asta cu bagatul la straita are sa dispare la noi doar dupa ce vom reusi sa ii invatam pe tineri ce inseamna pescuitul sportiv.Doar atunci cand pescarii vor invata ca pestele e o fiinta nu un obiect,era de inteles acu sute sau mii de ani ca omul nu era catch and release(ca doar traia din ce prindea,vana sau culegea),e de inteles si in prezent ca merge un peste fript asa din cand in cand,dar sa prinzi 10-15 bucati si sa-i iei pe toti acasa............
Adevarat graiesti.

hanulpescarilor

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 24, 2012 2:02 am

Am introdus si noi o taxa catch&release 20 ron/ zi. Carasul se poate retine. Celelalte specii se elibereaza sau se pot cumpara cu 15 ron/kg.

Multumim pentru sfaturi!
Fir intins!
Sus In jos
Piciu

Reputatie : 6
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Joi Mai 24, 2012 3:30 am

hanulpescarilor a scris:
Am introdus si noi o taxa catch&release 20 ron/ zi. Carasul se poate retine. Celelalte specii se elibereaza sau se pot cumpara cu 15 ron/kg.

Multumim pentru sfaturi!
Fir intins!

felicitari pentru initiativa
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Balta Hanul Pescarilor Garofita    Astazi la 6:36 am

Sus In jos

Balta Hanul Pescarilor Garofita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Locuri si competitii de pescuit la crap :: Locuri de pescuit la crap-

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog