Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Ce monturi preferati?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 2:43 am

....aici ma refer atat la rig-uri ca si la plumbi(inline,pierduti...etc),momitoare,cu leadcore sau fara,inaintas de forta textil sau mono(unde e cazul),fire,putem aduce in discutie chiar si producatori pe care ii preferam sau nu ii preferam...............

Ultima editare efectuata de catre Vali_ms in Joi Oct 25, 2012 7:47 am, editata de 1 ori
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 7:14 am

Cea mai mare increde o am in momitoare,de orice fel.Folosesc inaintas textil iar pentru riguri Sufix Black si combirig(textil si amnezia).

marian

Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 7:21 am

in orice caz MTX mele se impaca perfect cu momitoare de 60g......iar cand vine vb de plumb se incarca bine in jur la 110-120g
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 7:42 am

Eu aleg in functie de situatie,m daca ma duc pe momitoare sau pe monturi cu plumb,o montura cu plumb pe care o agreez e Runnig rig,intotdeauna folosesc leadcor(nu si in cazul monturilor cu momitor) si inaintas textil berkley wiplash,fire de forfac folosesc Kord N-Trap sau textile fara camasa in cazul in care dau cu momitoare,sunt adeptul carligelor mici si am o slabiciune pentru Gardner Mugga.
O alta montura care o folosesc destul de frecvent in ape cu mult mal e Chod rig,o montura care are avantajul ca poate fi aruncata la distante mari dar totodata are dezavantajul ca saculetul solubil iese din ecuatie.
Daca e sa vorbim si de fire,in general nu folosesc fire mai groase de 0.25 decat atunci cand pescuiesc plantat sau in zone cu agatatura,producatorii care ii agreez sunt Sufix,P-Line si Ultima.
Sus In jos
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Varsta : 36
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 10:27 am

Fir linie principala: Prowess Operator 0,28, Gamakatsu 0,28 si pentru lanseuri mai lungi Fox Soft Steel 0.25 si Ultima Power Plus 0.22
Intotdeauna leadcore (Nash si Korda Kable), am incercat si Kryston Score dar nu m-a incantat
Plumb pierdut semi fix si plumbi inline de la PB Products (hit & run system)
fire pentru monturi Kryston Mantis, Gold Mantys, Jackal, Merlin, diferite rezistente iar de la anul voi incerca Nash Triggalink, un fir foarte, foarte interesant (elastic)
Carlige Korda, Fox si Gamakatsu, iar cel mai bun carlig ce l-am folosit anul acesta si voi miza pe el in majoritatea situatiilor: Solar 101
Nu folosesc momitoare, merg pe materiale solubile si stickmix acolo unde situatia o impune
Ca si tipuri de riguri, am folosit cam de toate. Ce au fost mai productive: multi rig pentru pop-up si montura cu fir de par clasica cu Withy/Curve Shank Adaptor pe ochetul carligului (se folosesc pentru pop-up, dar le-am folosit pentru momeli scufundatoare si au dat rezultate bune) sau cu Line Aligna Adaptor, ambele de la Fox

Ultima editare efectuata de catre kosashu in Vin Oct 26, 2012 12:31 am, editata de 1 ori
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 8:44 pm

eu folosesc in cele mai multe situatii montura cu plumb pierdut la care i adapez in functie de substrat si pestii vizati, anotimp lungimea forfacului, in general cat mai simplu cu atat mai bine, la carlige prefer nash fang x si twister, solar si la ten in special gamakatsu pop up mb 4( din pacate se gasesc foarte greu)
forfac am kriston snakebite pt substrat cu scoici,agatatura,etc in rest pb jellywire
folosesc destul de rar momitoare doar atunci cand situatia o impune
Sus In jos
cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Joi Oct 25, 2012 11:06 pm

sezonul asta am pescuit cu fire de 0.23 si 0.35 de la p-line, de regula unde este mult mil folosesc momitoare iar plumbii pe care ii folosesc mai des sint cei inline, montura cu plumb pierdut o folosesc doar cind ma intereseaza distanta iar plumbul este de tip tournament
pentru rig-uri folosesc mai mult fire de tip soft cele cu camasa le folosesc la monturi de tip snowman
cirligele cu care ma inteleg sint de la kamasan si korda
Sus In jos
Piciu

Reputatie : 6
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Vin Oct 26, 2012 3:44 am

Vali_ms a scris:
....aici ma refer atat la rig-uri ca si la plumbi(inline,pierduti...etc),momitoare,cu leadcore sau fara,inaintas de forta textil sau mono(unde e cazul),fire,putem aduce in discutie chiar si producatori pe care ii preferam sau nu ii preferam...............

In 90% din situatii folosesc montura cu plumb pierdut,fire de 0,28 si 0,23.Carlige : talon tip,mugga,tata nitu,hayabusa si mai vreau sa încerc la anul alte firme Razz diferite riguri,in funcție de situație,de obicei fire cu camasa
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce monturi preferati?   Astazi la 2:28 am

Sus In jos

Ce monturi preferati?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Pescuit la crap :: Accesorii si echipamente-

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog