Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Dumbravioara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Varsta : 36
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Mier Noi 23, 2011 2:06 pm

Ei, lasa, doar nu esti suparat! Eu am luat in toamna asta ciortan de 600g acolo. Imi venea sa fug sa il eliberez in prima balta, da mi-a fost lene..... Am facut rezervare la nagykallo pe anul viitor in iunie! Nu te bagi? Ca ar mai fi casuta 9 libera (noi avem 7 si Cool inperioada respectiva. Nu va gasiti 2 sau 3 sa facem echipa strong din Mures?
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Mier Noi 23, 2011 10:14 pm

nu poate ca are sesiune in iunie...iti zic eu de pe acuma Laughing
de ce ati ales luna iunie ca nu e cea mai fericita perioada pt pescuit, s-ar putea sa depuna icre si nu prea merge, cel mai bine era inceputul lui mai sau sfarsit de aprilie Cool
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Mier Noi 23, 2011 11:01 pm

silviu_ms a scris:
nu poate ca are sesiune in iunie...iti zic eu de pe acuma Laughing
de ce ati ales luna iunie ca nu e cea mai fericita perioada pt pescuit, s-ar putea sa depuna icre si nu prea merge, cel mai bine era inceputul lui mai sau sfarsit de aprilie Cool
AM ales perioada asta, pentru ca era chiar singurul week-end in care ne-am potrivit toti, sa nu avem nunti, plecari sau alte chestii dintr-astea, desi, cine stie ce se mai iveste pana atunci. Oricum, si in perioada asta sunt capturi frumoase la Nagykallo, mai ales pe standurile de capat (0,6,7 si 14) si vom ibcerca sa ii pacalim cum stim noi mai bine. Apropo, niste sfaturi ar fi utile, avand in vedere ca sunt prima data pe balta asta.
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Joi Noi 24, 2011 3:38 am

pai inseamna ca ati fost pe bata aia cate partide am si eu acolo adica nicuna Laughing ...am incercat si eu sa imi gasesc partenerpt perioada care am mentionat-o dar se pare ca e cam tarziusi am ratat anul viitor o partida pe nagykallo, asta daca nu imi rezerv spre sfarsitul verii prin octombrie Twisted Evil cat despre sfaturi iti zic cum as aborda eu lacul respectiv......
1.nu as insista in primul rand sa pescuiesc fix in marginea micilor insule artificial creaqte, as alege o zona mai putin pescuita, poate chiar marginea lacului( daca esti cap de stand)
2. nu insista sa creezi un pat de nada cat mai concentrat si consistent
3. as pescui izolat si cat mai dispersat la interceptie cu 2 lansete si una pusa in marginea unui pat de nada mai subtire nadit la inceput si intretinut constant cu cantiati mici de bile(daca apar si rezultate)
4. ofera o preznetare o momelii de carlig cat mai interesanta( bile taiate, fluture, jumatati,etc)
5. din cate am inteles merge foarte bine cu pop-up asa ca as lua cel putin 5-6 modele de culori si arome diverse, si daca se poate de la mai multe firme( cele mai bune sunt Dynamite, CCmore si Bait&feed company)
6.as nadi doar cu bile cat mai tari si mai putin aromate( mult somn pitic din cate am intles)
7. marimi diferite la bile 16,20,24 mm
8. deshidratate cat mai bine si apoi hidratate cu apa din balta( cu alte cuvinte le-as spala bine Laughing )
9. riguri cat mai simple , lungi cu distanta mare intre carlig si bila.
10. motura inline( cea mai buna autointepare) plumbi mari de 120-130 gr( se poate planta)
11.carlige cat mai groase (Solar, Nash, gamakatsu-altceva nu as folosi) si wide-gape...din auzite sunt driluri lungi si pessti foarte bataiosi Twisted Evil
cam atat imi vine in cap acuma, restul tin pt mine sa mai am si eu ceva asi in maneca Razz
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Joi Noi 24, 2011 8:18 am

Eu merg in perioada 13-17 mai (standul 13),apropo,carlige fara barbeta si fara inaintas de forta textil,e interzis!
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Joi Noi 24, 2011 8:37 am

super perioada vali, cat si standul.....nu are sens sa pescuiesti cu inaintas de forta pt ca oricum ai nevoie de fire groase la ce "animale" sunt acolo, poti folosi direct fir de 40, nici distantele nu sunt asa mari se poate lansa si din mana chiar cu firul asa de gros, si carligele cu barbeta le poti strange spinul cu un patent fin...si orice carlig devine fara spin Wink
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Joi Noi 24, 2011 9:09 am

Mda,povestisem cu tovarasul meu (cel cu care ma duc)e prieten cu Dudila,spunea Dudi ca nu vine nimeni sa te verifice de carlige dar e bine sa fi asigurat,cat despre bile spunea omu ca sub 24 nu ai ce discuta,firul pe care mi l-am propus e de 40 intradevar,de la standul 13 la insulita sunt 90-95m,nu cred e dificil de lansat pana acolo,duminica am sa scot si firele de 40 la casting,sunt curios................,apropo,Duminica cine nu are ce face e invitat la 12 la locul vizat.
Sus In jos
Piciu

Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Joi Noi 24, 2011 12:07 pm

kosashu a scris:
Ei, lasa, doar nu esti suparat! Eu am luat in toamna asta ciortan de 600g acolo. Imi venea sa fug sa il eliberez in prima balta, da mi-a fost lene..... Am facut rezervare la nagykallo pe anul viitor in iunie! Nu te bagi? Ca ar mai fi casuta 9 libera (noi avem 7 si Cool inperioada respectiva. Nu va gasiti 2 sau 3 sa facem echipa strong din Mures?

spunea bine silviu ca voi avea sesiune Sad
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Casting   Vin Mar 02, 2012 12:32 pm

Nu iese nimeni la un casting week-endul asta??? Daca da, dati un semnal pe mess la r_popeanu.
Sus In jos
cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Vin Mar 02, 2012 1:34 pm

mai mult ca sigur duminica de la 12 sintem pe teren cheers
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Vin Mar 02, 2012 1:46 pm

Spune-mi te rog, unde va intalniti, ca as veni si eu la cateva lanseuri! Multzam!
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 12:53 am

linga pista de carturi
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 10:20 am

poate ies si eu sa va vad, in timp ce beau o cafea Laughing ...oricum se anunta vant puternic zilele astea Twisted Evil ramane la 12?
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 12:19 pm

silviu_ms a scris:
poate ies si eu sa va vad, in timp ce beau o cafea Laughing ...oricum se anunta vant puternic zilele astea Twisted Evil ramane la 12?
da da da Very Happy
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 12:50 pm

in weekend?

Vali_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 1:51 pm

Da ,maine de la 12-12 si ceva suntem pe teren,scopul e sa depasim recordul celor din Bucuresti de 182 m,ne mai trebuiesc 10 m Very Happy
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Sam Mar 03, 2012 1:53 pm

Dar nu stiu cu se face ca duminica dimineata intotdeauna suntem condamnati la mahmureala,deci,sanse putine sa spargem recorduri Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dumbravioara   Astazi la 6:38 am

Sus In jos

Dumbravioara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Locuri si competitii de pescuit la crap :: Locuri de pescuit la crap-

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog gratuit