Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Barcuta de nadit-moft sau utilitate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Barcuta de nadit-moft sau utilitate   Lun Sept 27, 2010 8:23 am

ati folosit?i-si merita banii?eu am una si nu m-a ajutat prea mult

Marius_C

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 31
Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Barcuta de nadit-moft sau utilitate   Lun Sept 27, 2010 10:39 am

Si eu am cochetat cu ideea dupa ce am urmarit cam ce se poate face cu una.Da, intr-adevar nadire de precizie si plasarea monturilor in zona nadita si toate cele, de acord si vot pozitiv. In schimb pretul unei barcute de nadire nu e deloc la indemana oricui. Din alt punct de vedere ai la dispozitie prastie mica si mare, catapulta, cobra, cupa de nadire, (mai aproape ce-i drept tongue ) mana, toate te ajuta la nadit si cu putin exercitiu poti obtine distanta si precizie suficenta. La fel si cu aruncarea. Da, nu poti momi altfel sau lansa la 150+ 200 de metri, in unele cazuri poti planta cu ajutorul barcii de dimensiuni normale. Intr-un fel prefer plantatul cu mana mea, daca e posibil, pt ca altfel vezi zonele si eventualele structuri din zona (localizarea bat-o vina) dupa cum se vorbea si in articolul despre Tancabesti din AvP septembrie despre diferenta aspectului plaurului respectiv de la distanta fata de aproape. Utila? Da, cu siguranta, dar cel putin personal trebuie sa tin cont de pret, de faptul ca pe multe balti nu se permite utilizarea si cu atat mai putin in concursuri.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Re: Barcuta de nadit-moft sau utilitate   Mar Oct 05, 2010 7:16 am

Eu am cumparat-o acum vreo 4 ani(era la moda),pescuiam pe Iernut,am dat vreo 18 mil. pe ea.De 2 ani nu prea am folosi-o,ba nu tineau acumulatorii,ba mi s-au rupt niste fire,ba nu mergeau ambele cuve,etc si incet am renuntat la ea,asa ca pentru mine au fost niste bani aruncati.

Marius_C

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 31
Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Barcuta de nadit-moft sau utilitate   Mar Oct 05, 2010 11:24 pm

Da, am citit si eu pe diferite forumuri incercand sa mai aflu pareri si multi acuzau exact aceleasi probleme ca si tine. Pentru costuri mai scazute s-ar putea face si artizanal, "recicland" diferitele componente din alte parti depinde de fiecare daca merita efortul. Chiar am facut un "proiect" avand ca baza chila din constructie de lemn, alimentare prin acumulator de motocicleta (mici dimensiuni si mai de incredere decat alte tipuri de acumulatore de pe piata) si pentru mecanica si propulsie motoras de la stergatoarele de parbriz de la masina. Nu am realizat pana la urma barcuta dar un calcul aproximativ s-a ridicat doar undeva spre 300-400 din care cel mai mult ar fi costat telecomanda. Am citit de asemenea altii care au modificat navomodele din comert la care au adaugat cuvele si sustin ca de asemenea pretul a fost departe de cel al unui navomodel specializat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Barcuta de nadit-moft sau utilitate   Astazi la 6:38 am

Sus In jos

Barcuta de nadit-moft sau utilitate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Pescuit la crap :: Discutii generale-

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog