Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Club sportiv de pescuit pentru mureseni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Oct 15, 2010 8:36 am

Exista cumva un club sportiv de pescuit in judetul Mures?din cate stiu eu nu este,si cred ca ar trebui facut ceva in aceasta privinta.Din pacate eu nu am timp sa ma ocup,dar poate este cineva care ar fi interesat.

Marius_C

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 31
Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Oct 15, 2010 3:27 pm

Din cate stiu exista un astfel de club la Sangeorgiu de Padure, se plateste o taxa de membru si au si o balta in administratie. Din cate mi s-au spus, balta nu e de dimensiuni mari, cu o densitate mare de peste si nu prezinta o foarte mare "provocare" dar totul trebuie sa inceapa de undeva cred... Incerc sa aflu mai multe detalii si voi reveni la subiect.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Sam Oct 16, 2010 8:10 am

poate ne adunam mai multi si infiintam unu si in tg mures.stie cineva ce trebuie facut?

Marius_C

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Oct 17, 2010 5:06 am

ACTE NECESARE CONSTITUIRE CLUB SPORTIV
-act constitutiv-autentificat la notar sau cu data certa la avocat
-statut autentificat la notar sau cu data certa la avocat

-rezervare denumire-Ministerul Justitiei (pentru rezervare denumire se plateste o taxa de 5RON la Trezoreria Sector 5, care se depune impreuna cu o cerere tip la Minister pentru rezervare)
-dovada sediu-contract de comodat, contract de inchiriere
-adeverinta asociatia de locatari/proprietari si acordul vecinilor (sus, jos, dreapta, stanga), daca imobilul cu destinatia de sediu este situat in bloc)
-dovada patrimoniu
-CI asociati
-taxa de timbru-19 RON, timbru judiciar-0,3 RON

STATUTUL trebuie sa cuprinda urmatoarele prevederi:
a) datele de identificare a membrilor asociaţi: numele sau denumirea şi, după caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea voinţei de asociere şi precizarea scopului propus, a obiectivelor;
c) denumirea;
d) sediul;
e) durata de funcţionare- pe termen determinat, cu indicarea expresă a termenului, sau, după caz, pe termen nedeterminat;
f) patrimoniul iniţial; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii clubului, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;
g) însemnele şi culorile;
h) obiectul de activitate, cu nominalizarea expresă a secţiilor pe ramură de sport;
i) cerinţele şi procedura de dobândire şi de pierdere a calităţii de membru; drepturile şi îndatoririle membrilor;
j)drepturile şi obligaţiile asociaţilor;
k) regimul de disciplină pentru membrii clubului: recompense şi sancţiuni, condiţiile de acordare a acestora.
l) organele de conducere, administrare şi control şi atribuţiile lor;
m)categoriile de resurse patrimoniale ale clubului;
n)destinaţia bunurilor, în cazul dizolvării clubului
o) semnăturile membrilor asociaţi.

ACTUL CONSTITUTIV trebuie sa cuprinda urmatoarele prevederi:
a) datele de identificare a membrilor asociaţi: numele sau denumirea şi, după caz, domiciliul sau sediul acestora;

b) exprimarea voinţei de asociere şi precizarea scopului propus;
c) denumirea clubului;
d) sediul asociaţiei;
e) durata de funcţionare a clubului- pe termen determinat, cu indicarea
f) patrimoniul iniţial al clubului; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii clubului, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;
g) componenţa nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare şi control ale clubului;
h) persoana sau, după caz, persoanele împuternicite să desfăşoare procedura de dobândire a personalităţii juridice;
i) semnăturile membrilor asociaţi.

Baza legala :
-Ordonanta nr. 26 din 30/01/2000

cu privire la asociaţii şi fundaţii
-Regulament din 13/09/2001

de punere în aplicare a dispozitiilor Legii educatiei fizice si sportului nr. 69/2000
-Regulament din 26/04/2000
privind organizarea Registrului asociatiilor si fundatiilor, Registrului federatiilor si Registrului national al persoanelor juridice fara scop patrimonial
-Lege nr. 69 din 28/04/2000 Legea educatiei fizice si sportului
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Mar Oct 19, 2010 10:22 am

merci Marius,eu m-as baga,dar nu singur.tu?gimi?szili?ce zice-ti?

Marius_C

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Mar Oct 19, 2010 10:55 am

Pe mine poti conta. Mi se pare o idee buna si care ar atrage destule alte persoane.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Mar Oct 19, 2010 12:00 pm

ok.banuiesc ca altcumva am putea discuta cu un administrator de balta constitui-ti intrun club ,vorba aia:unde-s doi puterea creste.

alex_mures

Reputatie : 4
Data de inscriere : 24/11/2010

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Mier Noi 24, 2010 1:46 pm

unde-s 3 puterea creste Wink Wink Wink
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 7:27 am

daca toate merg bine s-ar putea sa avem un club in mures anul asta,mai multe nu va pot spune deocamdata.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 9:22 am

pai totusi dezvolta putin

cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 11:08 am

ar fi excelent sa avem in mures un club de pescuit la crap iar membrii sa aiba anumite beneficii , ma refer la o taxa de pescuit decenta pt. pescuitul in sistem C&R dar unde gasim o astfel de balta asta-i problema.Spre exemplu in jud. bihor pe balta cetariu pt. 3 zile de pescuit C&R platesti 100 lei , iar daca esti membru al unui anumit club beneficiezi de o reducere substantiala . Oare de ce la ei se poate si la noi nu?
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 11:30 am

De ce la altii si la noi nu?Ptr. ca pe cat de renumit era Muresul acum cati-va ani(10-20),pe atat de in urma a ramas in clipa de fata.Faragau,Zau,Bezid,Iernut,Saulia-daca intrebi pe cineva i-ti raspunde:faine balti acum vreo 10-15 ani

cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 11:58 am

in viziunea mea de vina sint administratorii de lacuri care nu sint cu adevarat pasionati de pescuit si care nu inteleg fenomenul C&R, ei nu urmaresc decit profitul realizat in cit mai scurt timp.
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Vin Feb 18, 2011 12:54 pm

Calinut tata,eu am un plan si incerc sa ma tin de el................impreuna cu finul meu Boga Cristian (Sany) incercam sa punem baza unui brand.........v-a fi exrtrem de greu dar eu promit sa-l duc la bun sfarsit!De aici a luat nastere echipa R.P.C CARP TEAM,si are sa ia nastere R.P.C CARPING CLUB!
Osa avem balta noastra si membrii o sa aiba REDUCERI SEMNIFICATIVE SI PLACEREA PESCUITULUI DE CALITATE IN REGIM,,CATCH AND RELEASE``
ps:nu e un vis .........e o ambitie si eu sunt un om al dracu `de ambitios!
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Feb 20, 2011 1:16 am

cosmin a scris:
in viziunea mea de vina sint administratorii de lacuri care nu sint cu adevarat pasionati de pescuit si care nu inteleg fenomenul C&R, ei nu urmaresc decit profitul realizat in cit mai scurt timp.
Cosmin ai mesaj privat

romi.bica

Reputatie : 0
Data de inscriere : 05/03/2011

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 06, 2011 10:45 am

Vali
Inca nu ne cunoastem dar sper sa se intample curand
Orice ai incerca sa faci in privinta pescuitului C&R ai din partea mea tot sprijinul si cred ca mai sunt cativa pescari si prieteni de ai mei ( Alex, Gimi si Silviu ) care sunt la fel de molipsiti de acest fenomen si care si-ar dori si ei o balta C&R. Nu pot vorbi in numele lor dar eu cred ca ar pune si ei umarul cu tot ce pot pt a realiza acest ,,VIS".

Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 06, 2011 10:49 am

Ma bucur ca am sprijinul vostru in acest sens.Orice se poate realiza cu ambitie.Povestea asta va avea un sfarsit fericit!Va asigur!
Sus In jos
aducu7

Reputatie : 3
Data de inscriere : 27/12/2010

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Lun Mar 07, 2011 12:22 am

cosmin a scris:
Foarte corect.La cat banet au luat din taxe trebuia sa stai ca in Caraibe pe balta si sa numeri pestii din ea.
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Mar Mar 08, 2011 6:35 am

Vali, ai si sprijinul meu neconditionat in infintarea clubului sau pentru balta C&R cel putin logistic sau moral...stii cum e vorba aia"" cine lupta e posibil sa mai si piarda, iar cine nu lupta e pierdut din start"" Smile
Sus In jos
kosashu

Data de inscriere : 19/09/2011
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 10:31 am

Nu s-a mai postat in sectiunea aceasta nimic de un an! Pana la urma s-a realizat ceva cu clubul de pescuit? Avem in Tg.Mures un club de pescuit?
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 11:27 am

Nu,nu sa rezolvat si din cate stiu nu exista,greu de facut asa ceva in mures,din toate privintele!
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 11:37 am

Greu, ca nu sunt oameni, greu ca nu sunt proprietari de fonduri piscicole care sa sustina un club, greu dpdv financiar sau de ce e asa greu. Ma batea gandul in iarna asta, cand era gerul mai mare si ma saturasem de facut monturi, sa caut oameni si sa punem bazele unui club. De fapt am si incropit o schita de statut si inca cateva chestii ce trebuiesc pentru infiintare, conform legii. Oare nu reusim sa ne adunam cativa si macar sa discutam o chestie de genul asta?
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 12:12 pm

Fara sa ma intelegi gresit,nu suntem in stare sa ne intalnim in cine stie ce imprejurare,te astepti sa ne adunam sa punem bazele unui club?Am organizat un concurs in aprilie la Saulia,singurul care a participat si e inscris pe acest forum a fost Cosmin,am tinut concursul cu echipe din Cluj si Alba .
Am incercat sa organizez un concurs de casting in decembrie,vezi audienta cati au fost interesati:http://crapulmuresean.forumz.ro/t97p45-concurs-casting-editia-1
Eu unul am si altceva mai bun de facut decat sa ma lupt cu morile de vant............ca sa facem ceva trebuia sa fim o mana de oameni uniti,ar trebui sa luam exemplul celor din Cluj!
Din partea mea mult succes si daca te pot ajuta cumva cu ceva,o fac cu cea mai mare placere.
Sus In jos
silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 12:24 pm

Vali, eu propun mai intai sa facem un mic concurs, o cupa a pescarilor targumureseni, intr-un weekend stabilit de comun acord, si sa vedem cati suntem de fapt, si mai apoi sa incercam sa demaram daca e cazul o actiune de genul unui club,etc....atat timp cat nu ne cunoastem intre noi e greu.....
un pescuit 48 de ore individual la santejude( exemplu) ar fi mai mult decat discutii pe forum....
cred ca ne putem strange 10-12 persoane
daca credeti ca ati fi interesati putem incropi un mic regulament si stabili o data Rolling Eyes
Sus In jos
kosashu

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Dum Mar 04, 2012 12:27 pm

Ar fi super sa ne putem intalni, sa stabilim o data de comun acord si sa mergem la un pescuit impreuna, cei de pe forum, indiferend unde. Ne-am putea cunoaste mai bine si de aici ar putea iesi niste chestii foarte faine. Ce ziceti?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Club sportiv de pescuit pentru mureseni   Astazi la 6:38 am

Sus In jos

Club sportiv de pescuit pentru mureseni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Pescuit la crap :: Discutii generale-

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog