Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Racheta spomb

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Racheta spomb   Mar Oct 26, 2010 12:23 am

se pare ca e noua "fita" la crap si pare destul de interesanta.producatorul recomanda un spod de 5 livre si un fir mono de 15-45 livre la incarcare maxima,putand ajunge pana la 180m.poate la anu o sa o incerc.[code]

Marius_C

Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 31
Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mar Oct 26, 2010 2:14 pm

Si eu anul acesta m-am distrat cu racheta. Spombul de multi pescari autohtoni a fost categorisita ca fiind o fita. Dar citind pe ici si colo am vazut ca o recomanda cu foarte mare caldura mai ales pescarii britanicii, cei mai renumiti baietii de la Team Korda si Team thinkingCarp. Cei care au lucrat "din greu" spun ca reglat corespunzator si cu putin antrenament se poate trimite la foarte mare distanta fara probleme, nu se deschide in aer si nu se pierde nada ca in cazul rachetei clasice care mai pierde pe drum cate ceva. La distante mici si medii imi chiar place acest "defect" al rachetei pentru ca dupa mai multe lansari lasa cateva dare subtiri de nada pe "traseu" si fac un efect de "lumini de aterizare" care opreste crapul din traseu si il aduce unde il vrem ( in final pe saltea Very Happy ). In schimb la pescuitul la distanta spombul pare sa fie "the next big brakethrough" cum zicea cineva, urmatoarea mare descoperire. Voi incerca si eu cu siguranta sezonul viitor si sa am incredere ca nu va dezamagi. Sa vedem.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 27, 2010 8:16 am

eu ma gandesc la galagia pe care o face,mi se pare un pic cam mare

Marius_C

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 27, 2010 11:19 am

Galagie face normal dar si o racheta mai mare deja face destula galagie si la fel nadirea grea cu bulgari. De multe ori zgomotul poate atrage crapul si daca il sperie de cele mai multe ori daca ii convine cu adevarat zona se va intoarce repede in zona, repede in sensul de cateva minute.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Dum Noi 07, 2010 1:42 pm

da marius ai dreptate,dar unde este presiune mare pe balta,galagie,etc ,crapul devine m-ai sperios.probabil ma v-oi lamuri la anu.

Marius_C

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Dum Noi 07, 2010 1:44 pm

Oricum si in alte parti parerile sunt foarte impartite, unii nu ar mai pune mana pe asa ceva niciodata altii nu mai vor sa o lase jos Smile Ramane intr-adevar sa ne convingem pe viu, foarte probabil ca voi incerca si eu cat de curand spombardamentul...
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 7:15 am

Un alt subiect lasat balta de 2 ani.....sunt sigur ca multi dintre voi ati folosit si unii mai folositi spombul,eu il folosesc de cand a aparut pe piata si ma declar multumit de el,intradevar,e un accesoriu cu care trebuie sa nadim asa,mai rarut in timpul partidei de pescuit deoarece,intradevar scoala si mortii la impactul cu apa,dar acesta este unicul dezavantaj.
In schimb,avantajele sunt multe:distanta de nadire de peste 150 m,nu pierde nada in zbor,elibereaza perfect tot continutul,recuperarea e floare la ureche.
Din partea mea nota 10 inventatorului!
Sus In jos
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 7:50 am

Si eu il folosesc pentru nadire, mai ales in concursuri unde e necesar sa plasez cantitati mari de seminte sau pelete pe patul de nada. Bile arunc doar cu cobra. Am intotdeauna 2-3 bucati la mine, caci se mai si pierd sau se deterioreaza.
Sus In jos
Piciu

Reputatie : 6
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 10:11 am

era bine daca si plutea dracia asta Smile))) am aruncat in apa pana acuma 2,unu la tancabesti si unu la ohat
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 10:24 am

Marian si-a atasat chiar sub coada spombului un flotant,mie mi sa parut o idee buna,usureaza recuperarea totodata.
Sus In jos
kosashu

Reputatie : 4
Data de inscriere : 19/09/2011
Localizare : Ungheni

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 10:30 am

Flotantul ala nu afecteaza rularea prin aer a spombului? Nu a observat Marian diferente? Ca ar fi o treaba.....
Sus In jos
Piciu

Reputatie : 6
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 10:33 am

Vali_ms a scris:
Marian si-a atasat chiar sub coada spombului un flotant,mie mi sa parut o idee buna,usureaza recuperarea totodata.

poate ne pune si o poza ca sa ne lumineze Razz
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Mier Oct 24, 2012 10:40 am

Nu e cazul,se pune un matereal flotant pe tija antitagle din spatele spombului(intre vartej si coada spombului)de marimea unui dop de sampanie.Nu stiu daca ii afecteaza aerodinamica.Am aruncat peste 150m cu spombul respectiv.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Racheta spomb   Astazi la 6:37 am

Sus In jos

Racheta spomb

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Pescuit la crap :: Accesorii si echipamente-

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog