Pescuit Mures-Crapulmuresean

pescuit pentru mureseni si nu numai

Acasaportal*CalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Abordare partida intre baraje-Mures

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
calinut
Admin
Admin

Reputatie : 2
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 36
Localizare : tg mures

MesajSubiect: Abordare partida intre baraje-Mures   Mar Ian 25, 2011 1:22 am

Cum a-ti aborda o partida de pescuit in zona dintre baraje(proaspat populata) a Muresului din Tg Mures.Eu nu prea am pescuit pe apa curgatoare si orice informatie e binevenita.

silviu_ms

Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 32
Localizare : tg-mures

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Lun Mar 07, 2011 7:44 am

sincer nu stiu cat o sa ramana din cele 1,5 tone de crap, avand in vedere populatia destul de mare de somn din zona respectiva si afinitatea lui mare pt ciortani Twisted Evil ...si n ucred ca ar merita o iesire doar pt ciortanii respectivi, daca tot vrei o apa curgatoare, merita sa incerci imediat sub barajul de la Sancrai, dar din pacate fara o barca si un sonar plus prenadire cateva zile nu prea ai avea sanse, dar sunt ferm convins ca are multe exemplare de 10+
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mier Mar 09, 2011 6:03 am

pe care parte abarajului silviu?

cosmin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Tg Mures

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mier Mar 09, 2011 8:34 am

silviu_ms a scris:
sincer nu stiu cat o sa ramana din cele 1,5 tone de crap, avand in vedere populatia destul de mare de somn din zona respectiva si afinitatea lui mare pt ciortani Twisted Evil ...si n ucred ca ar merita o iesire doar pt ciortanii respectivi, daca tot vrei o apa curgatoare, merita sa incerci imediat sub barajul de la Sancrai, dar din pacate fara o barca si un sonar plus prenadire cateva zile nu prea ai avea sanse, dar sunt ferm convins ca are multe exemplare de 10+

sa nu crezi ca sub baraj nu este somn, oricum merita explorata zona , rezolv eu barca si sonar
daca exista doritori dupa prohibitie putem incerca

am mai pescuit acolo acuma citiva ani da nu am dat special dupa crap si am renuntat repede ca era multa agatatura si nu aveam fire groase
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 7:50 am

pe mine ma tine deoparte docamdata de zona respectiva lipsa unei barci si a unui sonar, precizez ca e aproape imposibil sa pescuiesti in zona, din cauza conformatiei substaratului....zone adanci de aprox 8-10 m alternand cu platouri de pana la 60-80 cm multa agatatura, pietris alteranand cu mal/argila, etc...un adevarat paradis pentru cei carora le plac provocarile....dar cum v-am ma zis trebuie echipament si eventual o prenadire
cosmin, cel mai usor ar fi de abordat locul respectiv de pe malul drept al Muresului in sensul de curgere.....e o zona de cam 10 m2 unde se poate campa, trage barca la mal si rodpod, aproximativ cam pt 2 pescari....daca imi merge totul bine sper ca spre sfarsitul verii sa pot face o partide de 2-3 zile pe locul respectiv Very Happy
.....in ultimii 2 ani s-au prins frecvent exemplare de 8-10 kg la bomba de mamaliga...
Sus In jos
Vali_ms

Reputatie : 17
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 11:06 am

Problema e ca vara pe cand pescuiesti mai bine in jurul podului,apar caiac-istele su doamna antrenor care are darul sa strige in portavoce de goneste pestii pe o raza de 15 km Laughing
eu pescuiesc intre baraje si numai la feeder ,cu rezultate multumitoare!
Sus In jos
alex_mures

Reputatie : 4
Data de inscriere : 24/11/2010

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 11:18 am

Vali
ce inseamna rezultat multumitor?
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 11:24 am

[quote="Vali_ms"]Problema e ca vara pe cand pescuiesti mai bine in jurul podului,apar caiac-istele su doamna antrenor care are darul sa strige in portavoce de goneste pestii pe o raza de 15 km Laughing

Very Happy Very Happy Very Happy

Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 12:03 pm

in ordine descrescatoare:morunas,scobar,mreana,caras...............anul trecut pana sa nu lucreze la baraj luam 3-4 kg in partide scurte de maxim 4 ore.
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 12:14 pm

silviu_ms a scris:
pe mine ma tine deoparte docamdata de zona respectiva lipsa unei barci si a unui sonar, precizez ca e aproape imposibil sa pescuiesti in zona, din cauza conformatiei substaratului....zone adanci de aprox 8-10 m alternand cu platouri de pana la 60-80 cm multa agatatura, pietris alteranand cu mal/argila, etc...un adevarat paradis pentru cei carora le plac provocarile....dar cum v-am ma zis trebuie echipament si eventual o prenadire
cosmin, cel mai usor ar fi de abordat locul respectiv de pe malul drept al Muresului in sensul de curgere.....e o zona de cam 10 m2 unde se poate campa, trage barca la mal si rodpod, aproximativ cam pt 2 pescari....daca imi merge totul bine sper ca spre sfarsitul verii sa pot face o partide de 2-3 zile pe locul respectiv Very Happy
.....in ultimii 2 ani s-au prins frecvent exemplare de 8-10 kg la bomba de mamaliga...

silviu, cind iti faci timp de iesire anunta-ma ca ma tenteaza rau sa vad ce se ascunde sub apa Very Happy Shocked

si daca tot iti plac provocarile ce zici de un pescuit la crap pe lacul de la bezid ??? Laughing
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 1:17 pm

cosmin cu cea mai mare placere, sigur anul asta am sa fac o iesire de 48 de ore pe zona respectiva....si bezidul e ok doar ca e relativ cam "tanar"si nu are exemplare mari de crap deocamdata...daca vrei baraj o alta provocare e barajul de la ighis, Medias.....ia cauta pe youtube Twisted Evil
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 2:34 pm

ai dreptate nu sint exemplare mari de crap dar ii un lac dificil cu multa agatatura (cel putin pe unde sta crapul) , ca sa nu mai zic de faptul ca este putin crap si trebuie cautat cu zilele dar parca satisfactia ii mai mare cind prinzi in astfel de conditii.

barajul de la ighis din ce am vazut chiar are "potential", ii de luat in calcul
Sus In jos
marian

Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Mar 10, 2011 2:59 pm

salut................cu bezidul va contrazic, am asistat(din pacate in 2009)la o vanzare de peste de catre localnicii din criseni(langa bezid jud. HR);aveau crap si salau gramada cel mai mare la apox 14 kg.........in bezid sunt exemplare capitale de crap dar sunt EXTREM de rare(din cauza densitati reduse de peste si a stratului suport care ofera prea multe agataturi) ....

Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Vin Mar 11, 2011 12:29 am

anul trecut nivelul apei pe Bezid a crescut mult la un moment dat si a dat afara,din surse sigure va zic ca intr-o groapa au ramas captivi dupa ce s-a retras apa 2 fitofagi de peste 40kg fiecare,barajul e costruit de 20 de ani,in tarnava sunt crapi.............deci de la bun inceput balta avea crap.
Un crap de 20 de ani poate sari de 20 kg
Anul asta mi-am propus sa merg dupa prohibitie la o partida de minim 72 de ore cu proceduri ca la carte:vreu sa trec pe celalalt mal sa nu am companii nedorite,sondat cu sonar si gasit un loc in care sa plantez firele si nada.
Peste este pe Bezid dar trebuie cautat,trebuie servit acasa(livrare la domiciliu Laughing )
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Dum Oct 02, 2011 11:17 pm

a mai pescuit cineva in zina dintre baraje anul asta? Ati avut ceva rezultate ? Vreun ciortan din celebra populare?....din cate am vazut eu ieri anul asta e compromis sezonul datorita lucrarilor de la baraj Sad
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Lun Oct 03, 2011 12:20 pm

la revedere ciortan Evil or Very Mad
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Lun Oct 03, 2011 10:03 pm

adica? Au murit?
Sus In jos
cosmin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mar Oct 04, 2011 1:32 am

pai au lasat apa jos intre baraje de mai multe ori, crezi ca a mai ramas ceva ?
Sus In jos
silviu_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mar Oct 04, 2011 3:03 am

pai nu cred ca au secat chiar muresul Smile) s-au retras inceva cotloane si apa adancabanuiesc, oricum sunt prinsi intre cele 2 baraje si nu cred ca pot sa plecedin zona respectiva....la primavara sper sa ies la unfeeder sa vad daca misca ceva Rolling Eyes ..ma gandeam ca a incercat cineva anul asta sa prinda vreun ciortan in zona respectiva Rolling Eyes
Sus In jos
johnny

Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/10/2011

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mar Oct 04, 2011 9:11 am

o curiozitate...daca a icercat cineva sistemul feeder cu peleti pe carlig?(vezi stilul lui dome gabor)...sunt curios daca ar avea rezultate si pe apele de la no?...
Sus In jos
marian

Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Mar Oct 04, 2011 9:26 am

cosmin a scris:
la revedere ciortan Evil or Very Mad

s-au dus la vale cosmine Very Happy si stau toti blocati la termocentrala. Laughing ......
acu lasand gluma la o parte am avut o partida de pescuit aprox acu 3 sapt la MORESTI......am stat o noapte 2 pescari 9 bete ....a prins colegul de pescuit un crap la palma la pluta la 50 cm de mal.......a fost cea mai mare surpriza din ultima vreme pe MURES pt mine.....trag concluzia ca reproducerea naturala inca mai functioneaza...
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Lun Oct 10, 2011 10:28 am

ce pot eu sa va zic e ca anul asta sa prins crap in susul si josul barajelor,stiu pe cineva care a luat la moresti 5 bucati intr-o zi prin iulie toti sariti de 5 kg,nici unul eliberat din pacate Sad
Sus In jos
Vali_ms

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Joi Oct 25, 2012 2:47 am

Sunt curios daca a mai incercat cineva sa dea de crap pe Mures sau daca are cineva informatii in acest sens.
Sus In jos
calinut
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Lun Oct 29, 2012 8:33 am

Am fost eu in August undeva in spate la Cristesti de Vineri pana Duminica.Am momit cu bulgari si porumb fiert dar fara rezultate.La anul mai incercam.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Abordare partida intre baraje-Mures   Astazi la 2:27 am

Sus In jos

Abordare partida intre baraje-Mures

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Mures-Crapulmuresean :: Pescuit la crap :: Cum il punem pe saltea-

creeaza un forum | Sporturi si Pasiuni | Pescuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza un blog